Nuotraukos – Aurelijos Vaišvilaitės ir Kauno arkivyskupijos Informacijos tarnybos
Su Lietuva, mininčia tragiškąją savo apgintosios laisvės naktį, Sausio 13-oji buvo paminėta Šiluvos bazilikoje bei Kauno arkikatedroje bazilikoje.
Šią jau žiemišką dieną į Šiluvą atvykę piligrimai bei transliacijų klausytojai (arkivyskupijos kanalais bei per „Marijos radiją“ ) meldėsi už Tėvynę, jos laisvės gynėjus, dėkodami jiems už jų gyvenimo auką ir dėkodami Dievui – už padarytą laisvės stebuklą.
Tėvynės meilė – krikščioniška dorybė
Katechezę prieš pagrindines pamaldas sakė kunigas Robertas Grigas. Sausio 13-osios įvykių liudininkas bei dalyvis, laiminęs Parlamento gynėjus, teikęs visuotinį išrišimą, aukojęs šv. Mišias, priminė, jog Tėvynę, teisingumą mylintys žmonės savo malda, dvasine stiprybe, gyvybės auka apgynė valstybės nepriklausomybę ir laisvę.
Pasak kun. R. Grigo, patriotizmas yra krikščioniška dorybė. Branginti, puoselėti, o kai prireikia, ir ginti savo tėvynę yra meilės artimui dalis. Taip įvykdome Dievo meilės įsakymą.
Kita mintis, kuria dalijosi kunigas R. Grigas, – tai taikaus pasipriešinimo išmintis ir dovana Sausio 13-ąją. „Mūsų žmonės atsakė malda, giesmėmis, šv. Mišiomis – tai buvo apsigynimo laidas“, – kalbėjo kunigas R. Grigas apie išmintį, gautą iš Apvaizdos, neatsakyti į smurtą smurtu, į jėgą – jėga.
Po Rožinio maldos iškilmingoms šv. Mišioms Šiluvos bazilikoje vadovavęs Kauno arkivyskupijos augziliaras vyskupas Saulius Bužauskas kvietė melstis už visus, kurie stojo ginti mūsų laisvės, už visus dėl to nukentėjusius – žuvusius ar sužeistus, melstis, kad iš tiesų būtume laisvi ir gintume savo širdis nuo bet kokios vergovės ir priešiškumo.
Viešpats veda ne ginklavimosi, bet meilės keliu
„Dievo Motina mus veda artyn prie Viešpaties, kuris mus išlaisvino Sausio 13-ąją“, – kalbėjo homilijoje Šiaulių vyskupas emeritas Eugenijus Bartulis, atkreipdamas dėmesį, jog pasaulis kariauja, žūsta daugybė žmonių, tačiau Viešpaties mokymas veda kitu keliu – ne ginklavimosi, bet meilės ir ištikimybės keliu.
Homilijoje minėta, jog šiandien pasaulyje milijonai moterų pasako „ne“ kūdikiams, kurie visi turi teisę ateiti į šį pasaulį. Tai gyvybės žudymas ir pasipriešinimas Dievo valiai. Marija viso pasaulio moterims ir visiems rodo pavyzdį, kaip Dievui visada tarti „taip“. Šeimos paragintos atsižvelgti į Dievo meilės planą, branginti gyvybę, vaikus, auginti jų mūsų tautai kuo gausiau.
Vakare iškilmingos šv. Mišios Kauno arkikatedroje bazilikoje, kaip ir Šiluvoje, taip pat buvo užbaigtos Valstybės himnu, sugiedotu arkikatedros choro, vadovaujamo Ramūno Baranausko, ir visų pamaldų dalyvių. Visai nemažai žmonių apsilankė šventovėje norėdami maldoje praleisti Sausio 13-osios paminėjimo vakarą.
Laisvė remiasi tiesa
Šv. Mišių homiliją arkikatedroje pasakė kardinolas Sigitas Tamkevičius, 2013 metų Laisvės premijos laureatas. Sausio 13-osios naktį ganytojas buvo kartu su Parlamento gynėjais, aukojo šv. Mišias.
„Sausio 13-oji primena, kad Lietuvos žmonės per 50 okupacijos metų išsaugojo laisvės troškimą ir buvo pasiryžę už laisvę mokėti didelę kainą. Ir tą kainą sumokėjo. Šiandien lenkiame galvas prieš tuos tautiečius, kurie aną tragiškąją Sausio 13-ąją žuvo ar buvo sužeisti. Pagarbos nusipelno ir tie, kurie nenukentėjo, bet lemtingomis valandomis gynė Lietuvą. Meldžiamės už juos ir dėkojame Dievui, kad Lietuva pačiais sunkiausiais momentais nestokodavo žmonių, pasiryžusių bet kokia kaina apginti savo laisvę“, – sakė kardinolas Sausio 13-osios vakarą Kauno arkikatedroje.
Ganytojas ragino pasvarstyti, ar dėl atgautos išorinės laisvės tapome tikrai laisvais žmonėmis. Jėzus sakė Jį įtikėjusiems: „Jei laikysitės mano mokslo, jūs iš tikro būsite mano mokiniai; jūs pažinsite tiesą, ir tiesa padarys jus laisvus“ (Jn 8, 31–32).
„Tai pamatinė Jėzaus mintis. Laisvė remiasi tiesa. Kur laikomasi tiesos, ten laisvė. O kur viešpatauja nuodėmė ir melas, kur skelbiama, jog kiekvienas žmogus gali turėti savo tiesą, savo moralę, ten ardomi laisvės pamatai“, – sakė kardinolas.
Pasak ganytojo, mūsų gatvėmis jau daugiau kaip tris dešimtmečius nebevažinėja omonininkai, atrodo, galėtume tik džiaugtis laisvu gyvenimu. Tačiau jei būtume laimingi, žmonės neskęstų alkoholyje, narkotikuose, nebyrėtų šeimos, nebūtų skubama laimės ieškoti toli nuo tėvynės.
„Liūdna, kai žmonės miršta ne dėl tėvynės, bet dėl pinigų ir svaigalų, žudosi nusivylę ir praradę gyvenimo prasmę, kai pamina Dekalogą“, – sakė kardinolas, atkreipdamas dėmesį, jog Dievo žodis kviečia branginti į laisvę vedančią tiesą. Ar neiname kartu su duonos ir žaidimų ištroškusia minia? Ar bandome stovėti tiesos ir meilės barikadų pusėje?