Vasario 13-oji Šiluvoje: mūsų kraštas yra Dievo mums dovanota žemė
Paskelbta: 2025-02-13 16:49:37

Nuotraukos  – Vaidos Spangelevičiūtės-Kneižienės ir vaizdo įrašo stop kadras

„Šiandien meldžiamės ir dėkojame Dievui, kad mūsų kraštas yra laisvas, kad jį Viešpats stebuklingu būdu išvedė iš Egipto nelaisvės – sovietinę tikrovę galime drąsiai įvardyti Egiptu. Viešpats, atvedęs į šį laiką, trokšta, kad mūsų meilė Jam ir šiam kraštui stiprėtų, o mūsų pastangos šventėti vis labiau įgautų naują užsidegimą. Brangieji, būkite pasveikinti su Lietuvos laisvės ir Nepriklausomybės švente“, – vasario 13-osios vidudienį Šiluvos Švč. Mergelės Marijos Gimimo bazilikoje sakė arkivyskupas Kęstutis Kėvalas, džiugiai pasveikindamas atvykusius piligrimus bei žmones visoje Lietuvoje, kuriuos iš piligriminės šventovės pasiekė „Marijos radijo“ bei arkivyskupijos transliacijos.

Savo sveikinimus arkivyskupas palydėjo žinia, jog Šiluvos bazilika yra tarp 20-ies Lietuvos jubiliejinių bažnyčių >>, kurias lankydami piligrimai šiais Jubiliejaus metais gali pelnyti ypatingus visuotinius atlaidus >>.

Šiluvos parapijos klebonas kunigas Žilvinas Zinkevičius bendruomenės vardu šią dieną pasveikino ir patį arkivyskupą Kęstutį ir buvusį parapijos kleboną kunigą Šarūną Petrauską gimtadienių proga. Abu jie skyrė padėką savo brangioms mamoms, kurios, kaip sakė, irgi yra ištikimos Šiluvos piligrimės.

Katechezė: krikščionio meilė Tėvynei

Artėjant brangiajai Vasario 16-ajai, arkivyskupas K. Kėvalas prieš šv. Mišias pasakė katechezę ją skirdamas Tėvynės meilės temai. Ganytojas atkreipė dėmesį, jog Jėzaus žodžiuose, mokyme ne kartą girdime apie amžinąją tėvynę. Į ją keliaujame šioje žemiškoje Tėvynėje. Mūsų kraštas Dievo valia yra mums parinktas ir dovanotas. Čia gyvename ir einame  šventėjimo keliu.

„Šioje žemėje skleidžiasi Dievo malonė ir mūsų gyvenimai. Čia klausoma Viešpaties žodžio. Per šią žemę Viešpats savo valią apreiškia. Čia, šioje tikrovėje, išsiskleidžia Jo malonės. Taigi ir pati žemė, vieta, yra nepaprastai brangi, nes tai  Dievo veikimo erdvė. Dievas čia kalba, veda, ją man dovanoja“, – sakė arkivyskupas katechezėje džiugiai tardamas: Dievas myli šią žemę ir myli mus!

Dalydamasis mintimis, ganytojas ne kartą citavo Senąjį Testamentą (Pakartoto įstatymo knygą, Psalmes, Pranašus), atkreipė dėmesį, jog Šventasis Raštas kalba apie maldą, rūpinimąsi savo krašto gerove, svetingumą ir pagarbą ateiviams.

Krikščionio meilė tėvynei, katechezės mintimis, kyla iš IV Dekalogo įsakymo bei evangelinio Didžiojo meilės įsakymo. Tai krikščioniška dorybė. Meilė tėvynei yra ir moralinė pareiga melstis už ją, rūpintis kitais, būti atsakingais piliečiais, svarstančiais, kuo galime prisidėti, kad savo krašte augtume dvasiniu bei moraliniu atžvilgiu, puoselėtume taikingumą, ir pirmiausia savo aplinkoje. Šv. Jonas Paulius II, popiežiai Benediktas XVI ir Pranciškus kalba apie tikrąjį patriotizmą, kuris reiškia gerbti ir kitataučius, nekurstyti nesantaikos, vengti stabmeldystės.

Šv. Mišios ir homilija: tikėjimas ir ištikimybė kasdienoje 

Rožinio maldai, o vėliau iškilmingai Eucharistijai vadovavo arkivyskupas Kęstutis Kėvalas, koncelebravo arkivyskupas Lionginas Virbalas SJ, vyskupas augziliaras Saulius Bužauskas, Šiaulių vyskupas emeritas Eugenijus Bartulis bei kelių vyskupijų kunigai. Patarnavo ir Evangeliją skelbė diakonas Darius Chmieliauskas. Klausyklose patarnavo Kauno I dekanato bei parapijos kunigai.

Homiliją pasakęs arkivyskupas L. Virbalas atkreipė dėmesį į dabartinį eilinį laiką Bažnyčios liturginiame kalendoriuje ir Evangelijos pagal Luką pasakojimo (Lk 2, 41–52) kontekste pabrėžė augimo bei ištikimybės svarbą („Jėzus augo išmintimi, metais ir malone Dievo ir žmonių akyse“), būtiną tiek santuokoje, tiek ir dvasiniuose pašaukimuose. Panašiai ir su Tėvynės meile – po didžių istorinių įvykių, atgavus laisvę, svarbus ir nesibaigiantis pastangų bei kūrybos laikas.

Arkivyskupas ragino augti savo tikėjimu (ypač pasauliečius) bei pastebėti slėpiningą Dievo artumą kasdienoje – viliamės Jo pagalba ir pasitikime, kad Dievas veikia. Viltis, Jubiliejaus metų moto, nėra natūralus optimizmas. Tai tikėjimas, kad Dievas veikia šiame pasaulyje. „Tegu tikėjimas Dievo veikimu mus drąsina bei stiprina“, – sakė homiliją užbaigdamas arkivyskupas L. Virbalas.

Visuotiniai maldavimai šią vasario 13-ąją Šiluvoje apėmė Sinodinį kelią – melstasi už naują Bažnyčios žvilgsnį į savo vidų bei išorę. Melstasi už taiką pasaulyje ir krikščionių misiją ir, žinoma, už Lietuvą, valstybės vadovus, kad jie gebėtų gintų žmogaus orumą ir teisingumą.

Iškilmė užbaigta Šiluvos parapijos choro (vadovas Vytautas Šveikauskas) sugiedota „Marija Marija“, kuria per amžius laisvės meldėme, o šiandien už ją dėkojame ir jos vilsimės visada. Marijos diena yra sujudimas ir šventė  visai parapijos bendruomenei, kuri tarnauja giedojimu, patarnavimu prie altoriaus. Šiluvos parapijos Caritas kaskart  pavaišina piligrimus.

-----

Vasario 13-ąją Šiluvos piligrimų centre Kauno arkivyskupijos ganytojai, šio centro vadovė Silvija Čiužaitė-Rudokienė  posėdyje aptarė tolesnes bendradarbiavimo galimybes su Raseinių rajono vadovais. Dalyvavo meras Arvydas Nekrošius, administracijos direktorius Kęstutis Užemeckas, Komunikacijos, kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Judita Radavičienė.

 

Kauno arkivyskupijos Informacijos tarnyba

Ganytojo žodis

DIEVO ŽODIS gydo, guodžia, išlaiko patiriamuose sunkumuose. Dėkojame Dievui, kad turime Jo žodį, tad negalime nusiminti, liūdėti, kaip žmonės, gyvenantys be vilties. Turime nuostabų pagrindą galbūt ir mes tarti: „Viešpaties Dvasia ant manęs“ (plg. Lk 4). Juk kai skaitome Dievo žodį, esame pripildomi Jo veikimo.

Arkivyskupo Kęstučio Kėvalo herbas
+ Kęstutis KĖVALAS

Liturginis kalendorius

Pamaldos

Šiluva

Kauno arkivyskupijos II sinodas

Parama

Svečių namai

Svečių namai

Svečių namai

Šv. Kazimiero knygynas Kaune