Kauno arkivyskupijos dvasininkų susitikimas su Apaštalų Sosto nuncijumi (2025 01 22)
Paskelbta: 2025-01-23 13:39:18

Sausio 22 dieną Kauno arkivyskupijos kurijoje vykusioje dvasininkų nuolatinio ugdymo konferencijoje su vyskupais, kunigais ir diakonais susitiko Apaštalų Sosto nuncijus Baltijos kraštams arkivyskupas Georgas Gänsweinas.

Kauno arkivyskupas Kęstutis Kėvalas, šiltai pristatęs garbųjį svečią, pabrėžė jo išsilavinimą, įgytą Vokietijoje ir Italijoje, svarbias pareigas ir patirtis, sukauptas darbuojantis greta dviejų popiežių – Benedikto XVI ir Pranciškaus.

„Mūsų nuncijaus tarnystė buvo matoma visam pasauliui. Jis buvo artimiausias Benedikto XVI bendradarbis“, – priminė arkivyskupas K. Kėvalas, pavadindamas Dievo malone, kad Baltijos regione jį dabar turime kaip popiežiaus Pranciškaus atstovą.

Lietuviškai ir lotyniškai pasisveikinęs apaštalinis nuncijus kalbėjo italų kalba ir apgailestavo, jog dar nekalba lietuviškai (vertė asmeninis sekretorius, buvęs Kauno kurijos vicekancleris, kunigas Vincentas Lizdenis).

Nuncijaus tarnystė Bažnyčioje: nenuspėjami Dievo planai

„Gera matyti labai jaunus brolius ir (kaip juokavo, red. past.) apyjaunius brolius. Mielai atvykau jūsų arkivyskupo kvietimu“, – nuotaikingai savo žodį pradėjo arkivyskupas G. Gänsweinas, pakviesdamas kunigus į dialogą, draugišką, brolišką pokalbį iškart po to, kai papasakojo apie savo tarnystės kelią ir pabrėžė: Dievo planai būna tokie netikėti, kad mes savo indėlio mažai galime įdėti.

„Kaip ir kiekviename žaidime, pavyzdžiui, futbole, viską galima daryti iš visų jėgų, bet negalima daryti baudų“, – sakė nuncijus, pasidalydamas apie savo gimtinę Pietvakarių Vokietijoje. Teologiją studijavo Friburge bei Romoje, Šv. Grigaliaus universitete. Nuo 1984 m. yra kunigas. Trumpai pabuvusį parapijos vikaru, vyskupas jį išsiuntė studijuoti ir rašyti daktaro disertacijos. Po akademinio darbo grįžo atgal į vyskupiją. Prašėsi daugiau pastoracijos (šalia darbo kurijoje), todėl talkindavo ir katedros sielovadoje. Atrodė, jog ši tarnystė ilgam, bet truko tik vienus metus. 1990 m. buvo pakviestas į Romą, Tikėjimo ir mokymo kongregaciją.

„Dieviški planai būna tokie, kad mes mažai savo indėlio galime įdėti“, – sakė nuncijus, pasidalydamas, jog nuo 2003 m. tapo kardinolo Josepho Ratzingerio sekretoriumi keliems mėnesiams. Tuomet kard. J. Ratzingeris, išdirbęs 30 metų, rengėsi eiti į pensiją, bet Apvaizdos planai buvo kitokie: 2005 metais jis buvo išrinktas popiežiumi Benediktu XVI. 2013 metais paskelbė apie savo atsistatydinimą. Arkivyskupas G. Gänsweinas liudijo, jog tuo metu Benediktas XVI buvo labai išsekęs: atrodė, jog per kelis mėnesius Viešpats jį gali pasišaukti pas save. Ir vėl keli mėnesiai virto beveik dešimtmečiu. Arkivyskupas G. Gänsweinas buvo paskirtas popiežiaus namų prefektu pereinamajam laikotarpiui. 2012 metais buvo nominuotas vyskupu, 2013 – arkivyskupu. 2022 m. gruodį popiežius Benediktas XVI iškeliavo pas Viešpatį. 2024 m. birželio 24 d. popiežius Pranciškus paskyrė arkivyskupą G. Gänsweiną nuncijumi Baltijos kraštuose.

„Šis paskyrimas man buvo nauja tarnybos vieta“, – sakė nuncijus, nors paminėdamas, jog su diplomatijos pasauliu turėjo nemažai ryšių būdamas popiežiaus namų prefektu.

Kunigų klausimai: popiežiaus Benedikto XVI pontifikato išskirtinumas bei kitos aktualijos

Kunigai pasinaudojo galimybe užduoti klausimų. Į klausimą, kuo įkvepia Benediktas XVI, jo gyvenimas ir mokymas, arkivyskupas G. Gänsweinas sakė:

„Atpažinau 3 svarbius bruožus: gilus nuolankumas, be galo didis intelektualumas ir krištolinio skaidrumo tikėjimas. Šie trys bruožai buvo viename žmoguje. Popiežius neprivalo būti didis teologas, bet turi būti nuolankaus tikėjimo pavyzdys. Su Benedikto XVI malda buvo giliai susijęs ir jo teologijos įžvalgų vystymas. Tai mokė mane neprarasti savitvardos, nuolat grįžti prie pirmosios meilės – Kristaus.“

„Iš Benedikto XVI labai mokiausi, kad jei nepanardinu savęs santykyje su Jėzumi, nors ir turėjau gyvenimo problemų, kaip priimti, sutarti su žmonėmis, ir neabejoju, kad jų turėsiu ateityje, į tai bandau žvelgti Benedikto XVI pavyzdžiu“, – arkivyskupas G. Gänsweinas, pabrėždamas svarbiausią dalyką – tikėjimą, kuris teikia džiaugsmą. Nuncijus, be to, prisiminė Benedikto XVI vidinę ramybę ir sakė, jog to labai mokėsi iš jo, todėl, pvz., net ir tuomet, kai supykdavo, eidavo melstis, ir stengdavosi sugrįžti į gyvą ryšį su Kristumi ir prisiimti atsakomybę už tą tarnystę, kuri jam patikėta.

Kunigų klausimai palietė dabartines aktualijas; pvz., požiūrį į žmogaus lytiškumą. Arkivyskupas G. Gänsweinas patvirtino, jog gender ideologija prieštarauja krikščioniškajam mokymui. Kaip žinome iš Apreiškimo, mūsų prigimtis yra nulemta Kūrėjo, nes esame sukurti kaip vyrai ir moterys. Kunigai domėjosi, kaip rengiami Bažnyčios mokymo dokumentai, išsakė pastabų dėl atskirų formuluočių pastarojo meto tekstuose. Domėtasi ir tuo, ar įmanomas popiežiaus Benedikto XVI beatifikacijos procesas.

Arkivyskupas K. Kėvalas padėkojo svečiui už dalyvavimą ir tarnystę Lietuvoje, kad visi kartu liudysime Kristų, kuris pakvietė į šią vietą meilės misijai.

Kitos sielovados aktualijos

Aptariant einamuosius klausimus, išskirtos trys aktualijos.

LVK patvirtintos sielovados gairės Jubiliejaus metams, pasak arkivyskupo, yra namų darbai šiems metams ypač parapijose. Svarbu skatinti piligrimines keliones į Romą bei į 20 bažnyčių Lietuvoje, platinti žmonėms nuo Gailestingumo jubiliejaus žinomus piligrimų pasus. Arkivyskupas ypač atkreipė dėmesį į Atsinaujinimo dienas parapijose (bent kartą per metus) kaip nuostabų Jubiliejaus metų akcentą su žinia žmonėms, jog parapijoje vyksta graži bendrystė ir čia norisi ateiti. Parapijų švenčiami atlaidai taip pat turi nešti Jubiliejaus ir vilties žinią. Akcentuota Atgailos ir Sutaikinimo sakramento svarba ir kad žmonės būtų laukiami klausyklose.

Kaune šiais Jubiliejaus metais vyks du nacionaliniai renginiai: Vilties šventė (birželio 28 d.) bei tarptautinė mokslinė konferencija (spalio 3 d.), skirta pirmojo visuotinio Bažnyčios Susirinkimo Nikėjoje 1700-osioms metinėms.

Klebonai paraginti pasirūpinti, kad iki sausio 31 d. parapijose dirbantys kunigai, patarnautojai bei visi darbuotojai ir savanoriai, kaip ir visų valstybinių institucijų darbuotojai, įsigytų privalomą Teisėto darbo su vaikais kodą (QR kodą, kuris užsakomas Informatikos ir ryšių departamento Elektroninių paslaugų portale >> )

Klebonai taip pat paraginti sausio 26-ąją švenčiant Dievo Žodžio sekmadienį teikti palaiminimą Evangelijų knyga, be to, gali būti palaiminamos tikinčiųjų atsineštos Šventojo Rašto knygos.

Susirinkime paskelbtos 2025 metų kunigų konferencijų, kursų, rekolekcijų datos.

Kitas nuolatinio ugdymo susirinkimas kurijoje vyks vasario 19 d.

Kauno arkivyskupijos Informacijos tarnyba

Ganytojo žodis

Koks svarbus tas iš Dangaus skambantis žodis – „Nebijokite!“ – mums ir mūsų laikui! Kaip svarbu prisiminti, kad užgimęs Mesijas toliau yra mūsų tarpe, kai mes Jį kviečiame į savo gyvenimą, į mūsų šeimas, į šį nerimo bangų apimtą pasaulį. Dievas parodė savo Meilės iniciatyvą žmonijai. Dabar Jis laukia mūsų atsiliepimo.

Arkivyskupo Kęstučio Kėvalo herbas
+ Kęstutis KĖVALAS

Liturginis kalendorius

Pamaldos

Kauno arkivyskupijos II sinodas

Šiluva

Parama

Svečių namai

Svečių namai

Svečių namai

Šv. Kazimiero knygynas Kaune