Arkivyskupijos kronikos nuo 2002 m. archyvas
Mirė kun. jubil. Antanas Jurgutis (1914.10.09–2005.09.09)
2005 rugsėjo 09, 17:26 Kun. Antanas Jurgutis gimė
Gausinga Jurgučių šeima buvo labai religinga. Gimus Antanukui, mama rūpinosi jo išsilavinimu, svajodama, kad jis galėtų būti kunigas. Tačiau tai buvo tik svajonė, nes gausinga šeima vos galėjo materialiai išsilaikyti, o išleisti ką nors į aukštuosius mokslus buvo neįmanoma. Antanukas, baigęs pradžios mokyklą Mosėdyje, vargais negalais įstojo į Skuodo gimnaziją. Baigęs keturias klases, neturėjo galimybės toliau mokytis, ir Antanas bei visa šeima ėmė ieškoti pagalbos. Tuo metu Lietuvoje buvo dvi gimnazijos, kurioms vadovavo vienuoliai – pranciškonai Kretingoje ir marijonai Marijampolėje. Vienuoliai mielai priimdavo neturtingus mokinius, tikėdamiesi, kad kai kurie pasimokę galbūt taps vienuoliais, o kiti – dorais Lietuvos žmonėmis. Kandidatai, jei neturėdavo galimybės už mokslą atsilyginti, buvo išlaikomi veltui. Antanas Jurgutis kažkodėl pasuko ne į Kretingą, bet į Marijampolę. Pradžioje galvojo tapti vienuoliu, tačiau pasimokęs įstojo į Kauno kunigų seminariją, kurią baigė
Kunigui A. Jurgučiui kunigų seminarijoje teko išgyventi ir grūdintis pirmojo sovietmečio metais, o paskui nacių okupacijos laikotarpiu. Iš 35 filosofinio kurso kandidatų, tuo laiku daug kas paliko kunigų seminariją. Iki galo ištvėrė vos 18. Nacių laikais kunigų seminarija išgyveno labai sunkų laikotarpį: buvo kilęs pavojus, kad seminarija bus uždaryta, o klierikai išvežti į Saksoniją. Tai neatsitiko tik dėl to, kad ją gelbėjo pasiaukoję vadovai: kun. Pranas Petraitis, rektorius, arkivyskupo sekretorius kanauninkas M. Sandanavičius ir jėzuitas T. Fulstas. Pavojų akivaizdoje arkivyskupas J. Skvireckas ir kunigų seminarijos vadovybė nutarė paskutinio kurso diakonams pagreitinti šventimus, kad, būdami kunigais, bent galėtų išvengti išvežimų į Saksoniją.
Ypač dramatiškas buvo
Kun. A. Jurgutis ir kaip kunigas seminarijoje, ir darbuodamasis parapijose, pasižymėjo nepaprastu kuklumu. Aštuoniolikos kurso draugų tarpe buvo ir matomas, ir tarsi nematomas. Nuo pat pirmųjų kursų pasižymėjo ypatingu pamaldumu. Jo dvasingumą palaikė šeimos nariai, ir nebuvo nuostabu, kad pasirinkdamas kunigystės kelią, savo pagrindine dorybe nustatė klusnumą Dievui ir Bažnyčiai. Toks jis išliko iki pat paskutinių dienų. Visą kunigystės kelią artimai bendravo su savo draugais, tarsi vieno vainiko gėlė. Visada didžiavosi savo kurso draugais. Nė vienas iš aštuoniolikos karo metais nebėgo į užsienį, neatsisakė kunigystės, šeši ragavo Sibiro duonos – nuo Vorkutos iki Magadano. Kiti ištikimai tarnavo Bažnyčiai ir Tėvynei, ruošdami dirvą laisvės rytui. Kun. A. Jurgučiui kaip ir kitiems jo kurso draugams teko išgyventi labai sunkių valandų. Jei jam pavyko išvengti kalėjimo ar tremties, tai jį globojo jo didis pamaldumas, tarsi Dievo gaubtas.
Kunigo Antano kunigystės kelias buvo toks: Grinkiškis, Vosiliškis, Viduklė, Žagarė, Skaistgirys, Deltuva, Skaruliai, Seredžius ir Kauno Švč. Jėzaus Širdies parapija (Šančiai). Tam, kuriam klusnumo dorybė buvo kaip kelrodė žvaigždė, būdamas klusnus Dievui ir Tėvynei, iškeliavo vardan klusnumo pas Viešpatį.
Amžinąjį atilsį duok jam, Viešpatie!
Kun. Krizantas JUKNEVIČIUS SDB