Įvairūs

Klausimas: Ar perdaromi, perlydomi vestuviniai žiedai? Ar juos paskui galima vėl pašventinti? Ar užtenka paprasto kunigo pašventinimo su ta intencija? Gyvename bažnytinėje santuokoje jau kelerius metus.
Atsakymas: Pašventinimas, žinoma, neišnyksta, bet gali būti, kad žiedams bus pridedama daugiau metalo, kas nors pakeičiama, tad nieko blogo, jei nusinešę pas kunigą paprašysite pakartotinai palaiminti. Tai gali būti dar vienas ryšio paliudijimas jums patiems, pvz., galite iš naujo vienas kitam užmauti pašventintą žiedą.
Klausimas: Klausti nenoriu, bet neradau, kur galima padėkoti, tai padėkosiu čia – už tai, kad katedroje galima pasikalbėti su kunigu... Tai ypatinga Dievo dovana atsakymų į įvairiausius klausimus ieškančiam žmogui... Tad iš širdies dėkoju šį penktadienį (O5 27) buvusiam kunigui už padrąsinimą pirmąkart atliekamai tarnystei bei įžvalgas, padėjusias man pažvelgti į save iš kito kampo... Telaimina Jus Dievas už Jūsų pasiaukojamą tarnystę. (Živilė iš Ukmergės)
Atsakymas:
Klausimas: Esu medicinos studentas ir negaliu praleisti pro akis netiesos dėl hormoninės spiralės. Cituoju: „Dėl kontraceptinės spiralės pasikonsultuokite vyskupijos Šeimos centre arba pas bet kurį kataliką gydytoją ir jums patvirtins, kad spiralė tikrai abortuoja apvaisintą motinos kiaušinėlį.“ Spiralė, slopinanti ovuliaciją, neleidžia kiaušinėliui išeiti iš kiaušialąstės. Moteris, naudojanti tiek tabletes, tiek spirales, gali „sutaupyti", išsaugoti daugiau kiaušinėlių ir prailginti savo vaisingą amžių.
Atsakymas: Ačiū, kad domitės bei rūpinatės tokiais svarbiais klausimais, kurie neabejotinai bus svarbūs ir Jūsų profesinėje veikloje, ir tūkstančių žmonių gyvenimue. Tačiau tenka apgailestauti, kad medicinos studentai žino tik prefertilizacinį hormoninės spiralės veikimo mechanizmą ir, kaip galima suprasti iš laiško, nėra girdėję apie pofertilizacinį (stabdo endometriumo augimą ir išviešėjimą bei sutrikdo implantaciją) šios priemonės veikimą. Taigi, maloniai kviečiame susipažinti.
Pradžiai siūlome perskaityti:
1. WHO. Family planning: a global handbook for providers 2011, skaityti 157 psl. Jame rašoma: "Levonorgestrel Intrauterine Device ... Works primarily by suppressing the growth of the lining of uterus (endometrium)."

Internetinė prieiga: http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/44028/1/9780978856373_eng.pdf 157>>

2. ARHP (Reprodukcinės sveikatos profesionalų asociacijos) puslapyje Intrauterine Contraception, kurioje rašoma apie hormoninės spiralės sukeltą endometriumo atrofiją "The endometrial atrophy caused by the high LNG levels leads to a substantial decrease in menstrual flow and absence of bleeding in some women".

Internetinė prieiga: http://www.arhp.org/Publications-and-Resources/Quick-Reference-Guide-for-Clinicians/choosing/IUC >>

Taip pat reikėtų prisiminti, jog hormoninė spiralė, kaip ir visi kiti hormoniniai kontraceptikai, veikia ne vien tik lokaliai, bet turi ir centrinį veikimą. Kiaušidėse ovuliacija yra stabdoma pirmiausia dėl sustabdytos gonadotropinų sintezės. Moterims, kurios turi genetinį polinkį į ovuliacijos sutrikimus, ilgalaikis HK naudojimas gali būti nevaisingumo priežastimi. Apie tai prašome skaityti mokslinėje publikacijoje: Serapinas D., Genetinių ir egzogeninių veiksnių įtaka vaisingumui.

Todėl pasakymą, jog moteris „sutaupys" kiaušinėlius, jei naudos hormoninę spiralę, ir ilgiau išliks vaisinga, galima vertinti tik kaip nelabai vykusį pašmaikštavimą.
Klausimas: Turiu labai garbingo amžiaus močiutę. Senokai nebeišeina iš namų. Ar yra galimybė pasikviesti kunigą į namus? Iš kitos pusės, bijau, kad supras neteisingai...
Atsakymas: Ne tik yra galimybė pasikviesti kunigą, bet ir tam tikra būtinybė paaiškinant ligoniui, kad suteikiamas Ligonių patepimo sakramentas – tai ne mirties, o gyvenimo sakramentas.
Išsamiau apie tai skaitykite Katalikų Bažnyčios katekizme >>
Klausimas: Kaip nešioti vestuvinį žiedą mirus sutuoktiniui?
Atsakymas: Jokių taisyklių nėra. Anksčiau našliai persimaudavo žiedą ant kitos rankos, taip pat bevardžio piršto, bet šiais laikais, kai vieni mauna žiedą ant dešinės, kiti – ant kairės rankos, visa tai jau nebeturi jokios reikšmės. Iš esmės tai vietos tradicijų bei papročių klausimas, o ne Kristaus ar Bažnyčios nustatomi reikalavimai.
Klausimas: Ar verta nusipirkti naują žiedą, nes mano vestuvinį pavogė, ir jį pašventinti?
Atsakymas: Tai neprivaloma ir visiškai laisva, bet būtų gražu įsigyti naują ir prašyti palaiminti.