Nuotrauka – Kauno arkivyskupijos bei Raseinių parapijos
Ne už kalnų 2026-ieji, kai švęsime Lietuvos bažnytinės provincijos ir sykiu Kauno arkivyskupijos įsteigimo 100-mečio jubiliejų. Šiai progai ketinama išleisti istorinę monografiją, o kartu ir visi mūsų arkivyskupijos žmonės kviečiami įsitraukti į savo šimtmečio istorijos užrašymą, išsaugojimą ir perdavimą ateities kartoms. Svarbu išsaugoti istorinę atmintį, kad, popiežiaus Pranciškaus paraginimu „atsimintume ir brangintume savo šaknis“.
Tuo tikslu istorikai bei menotyrininkai Rima Valinčiūtė-Varnė Vaida Kamuntavičienė, Ričardas Jaramičius, sukūrė KLAUSIMYNĄ (žr. teksto pabaigoje >>), skirtą sovietmečio ir pirmųjų Nepriklausomos Lietuvos dešimtmečių istorijai atminti, nes apie tai, pasirodo, turime mažiausiai duomenų.
Tikslas – surinkti tuo metu parapijose įvykusius pagrindinius pokyčius, atskleisti parapijiečių santykį su savo bažnyčia. Daugelis gražių iniciatyvų ir nuveiktų darbų, ypač sovietmečiu, nebuvo niekur užfiksuoti raštu, yra saugomi tik žmonių atmintyje ir, keičiantis kartoms, gali būti pamiršti. Tad šio klausimyno tikslas – sužinoti apie to laikotarpio reiškinius ir palikti apie juos atminimą ateities kartoms.
Kauno arkivyskupas Kęstutis Kėvalas jau kreipėsi į brolius kunigus, kad jie, būdami arčiausiai savo bendruomenių žmonių, padėtų atrasti tuos žmones, kurie gali pasidalyti istorija, jų išgyventa sovietmečio bažnytiniame gyvenime. Savo laiške ganytojas rašė: „Maloniai prašome savo aplinkoje surasti asmenis, prisidėjusius prie parapijos gyvenimo sovietmečiu ir Nepriklausomos Lietuvos laikais (ypač pirmaisiais dešimtmečiais), bei paskatinti juos užpildyti šią anketą. Neretu atveju tai galėtų būti parapijos zakristijonas, pročkelė ar kiti aktyvesni nariai. Gali būti, kad kai kurie garbingo amžiaus asmenys patys nebus pajėgūs to padaryti, jiems galėtų padėti parapijų jaunimas, apklausti senolius ir užfiksuoti jų prisiminimus. Klausimynas yra orientacinio pobūdžio, gali būti, kad kai kurie respondentai neturės ką atsakyti vienu klausimu, o kitu atveju išsiplės. Tai normalu, nes mūsų tikslas yra surinkti autentiškas tikinčiojo gyvenimo patirtis, įvertinti tuometinę bažnyčių būklę. Taip pat galima surašyti atsiminimus apie jau mirusius veiklius parapijos asmenis, kurie daug nusipelnė palaikant jos dvasinę ir materialinę būklę. Nevengtinas ir kritiškas požiūris į tuometinę situaciją“, – rašė kunigams ir prašė jų arkivyskupas Kęstutis Kėvalas ir kartu jis kreipiasi į visus arkivyskupijos žmones. Ir šis kvietimas tebegalioja!
Galbūt dažnai lankotės ar lankėtės, tarnaujate ar tarnavote kurioje nors parapijoje, esate ar buvote aktyvus parapijos bendruomenės narys ar turite tokių žmonių savo šeimos, giminaičių, draugų ar pažįstamų tarpe – kiekvieno prisiminimai verti atgaivinti, yra labai svarbūs ir brangūs!
Net jei esate toli nuo savo gimtųjų parapijų, tačiau tebėra gyva atmintis apie minėtus laikotarpius – maloniai prašome atsiliepti, prisiminti sovietinius metus ir pirmuosius Nepriklausomybės dešimtmečius savo asmeninėje ir konkrečios parapijos istorijoje.
Tikimės, jog vyresnio amžiaus žmonių prisiminimus atgaivinti ir užfiksuoti padės jaunesnioji karta – šeimos nariai, anūkai, parapijų jaunimo grupelių nariai, katechetai, studentai, moksleiviai.
Prisegamas KLAUSIMYNAS, parsisiųsti Word >>, PDF >>
Anketas geriausia pildyti elektroniniu būdu (jeigu turėsite pokalbių garso įrašus, juos irgi reikėtų pridėti) ir atsiųsti Kauno arkivyskupijos kurijai el. p. archyvas@kaunoarkivyskupija.lt iki š. m. gruodžio 31 d.
„Būsime labai dėkingi už jūsų įsitraukimą į Kauno arkivyskupijos-metropolijos bei Lietuvos bažnytinės provincijos įsteigimo šimtmečio paminėjimą, atliekant prasmingą, išliekamąją vertę turintį darbą. Teįkvepia ir tesutelkia tai visas mūsų arkivyskupijos jungtines pajėgas kurti naujo šimtmečio istoriją!“ – sako Kauno arkivyskupas Kęstutis Kėvalas.