(Nuotr. kunigų konferencija, skirta šv. Juozapatui Kuncevičiui, 2023)
Lapkričio 21 d. arkivyskupijos kunigų konferencija tradiciškai prasidėjo malda Kauno arkikatedroje bazilikoje už šiemet arkivyskupijoje, Lietuvoje ir pasaulyje pas Viešpatį iškeliavusius kunigus bei vyskupus (plačiau žr. čia >> ).
Pasibaigus šv. Mišioms kunigų susirinkimas tęsėsi arkivyskupijos kurijoje. Čia aptartos sielovados aktualijos, o prieš jas išklausytas kunigo dr. Nerijaus Pipiro pranešimas apie Dievo tarnus arkivyskupą kankinį Mečislovą Reinį (1884–1953) bei Eleną Spirgevičiūtę (1924–1944) artėjant jos gimimo 100-mečiui.
Arkivyskupas Mečislovas Reinys, Elena Spirgevičiūtė: kelyje į palaimintuosius
„Kai rašiau bakalauro darbą arkivyskupas Mečislovas Reinys rodė kelią ir nebepaleido“, – dalijosi kunigas Nerijus Pipiras, prieš metus lapkritį Vytauto Didžiojo universitete apsigynęs socialinių mokslų edukologijos srities daktaro disertaciją tema „Arkivyskupo Mečislovo Reinio rašytinis palikimas grindžiant švietimo ir ugdymo idėjas nepriklausomoje (1918–1940) ir atkurtoje (nuo 1990) Lietuvoje“. Rašytinio palikimo (16 straipsnių iš 300) studijos užtruko 6 metus, o temos aktualumas ir laikotarpis neatsitiktinis: 1918 m. reikėjo kurti Lietuvos švietimo sistemą, o nuo 1990 metų ją atkurti.
Dalydamasis mintimis, kun. N. Pipiras pabrėžė, jog arkivysk. M. Reinys buvo tarp labiausiai to meto išsilavinusių, didžių asmenybių, tokių kaip Antanas Maceina, Stasys Šalkauskis, Pranas Dovydaitis. Savo švietimo idėjose jis daugiausia dėmesio skyrė siekiui ugdyti žmogaus asmenybę, visuomenės sąmoningumą. Asmenybės ugdymą suprato kaip visumą, kurioje svarbi gamtos, filosofijos, teologijos pažinimo dermė, o religija užbaigia visą ugdymo procesą. Jo siūlyta švietimo ir ugdymo sistema – tai piramidė nuo šeimos iki universiteto – mokymo viršūnės, kur kuriama visuomenės kultūra ir ateitis. Arkivyskupui M. Reiniui labai svarbu atrodė šeimos ir mokytojo bendradarbiavimas, šeimos terpės pažinimas, o ugdymo procese – vaiko individualių gebėjimų atpažinimas.
(Nuotr. disertacijos gynimas, 2023, VDU)
Be kita, prelegentas atkreipė dėmesį į arkivysk. M. Reinio (jo beatifikacijos byla pradėta Vilniaus arkivyskupijoje) sąsajas su Kaunu: čia jis dirbo universitete, o jo konsekracija 1926 m. vyko Kauno arkikatedroje.
Antrąją pranešimo dalį skirdamas Elenai Spirgevičiūtei, jos beatifikacijos bylos (ji yra pirmoji Kauno arkivyskupijoje, pradėta 2000 metais) vicepostulatorius kun. N. Pipiras atkreipė dėmesį, jog mąstydami apie šventumą galvojame, kad šventieji gyveno pavyzdingai, pakylėtai, be žemiškų rūpesčių. Tačiau E. Spirgevičiūtė labai „žemiška“, turėjo savų, paaugliškų sunkumų. Ir jos atestatas nėra pavyzdinis, „šventas“.
„Elena Spirgevičiūtė buvo jaunas žmogus, ieškantis savo kelio, jai svarbiausios buvo dvasinės vertybės. Ji dalyvauja mokyklos šventėse, šokiuose, ji nori švęsti, mylėti – taip pat ir Kristų“, – sakė kun. N. Pipiras, pristatydamas kunigams jos biografiją. Pasak bylos vicepostulatoriaus, Elena nepadarė žygdarbio, net nesvajojo būti „teisiama“ pagal šventumą. Tačiau ji augo ir brendo kaip asmenybė. Tai šventumas, augęs kasdienybėje. Tai matome ir skaitydami jos dienoraštį („Kai žemė dangų bučiavo“, sudaryt. A. Jurevičius, išleido VšĮ Carito leidykla „Artuma“ , 2021).
Kun. N. Pipiras atkreipė dėmesį į sąsajas su popiežiaus Pranciškaus mintimi apie šventumą – tai reiškia saugoti širdį nuo visko, kas suteršia meilę; būti pasirengusiam atsižadėti visko; priimti slėpiningą logiką ne iš šio pasaulio.
Artėjant Jubiliejui
Vis artėjant Jubiliejiniams metams ir žvilgsniams krypstant į Romą, kur kovo pirmosiomis dienomis vyks Lietuvos nacionalinė piligrimystė, į ją rengiasi ir Kauno arkivyskupijos bendruomenės.
Jono Pauliaus II piligrimų centro vadovas Mantas Kuraitis jau pakvietė iki sausio 1 d. rezervuotis vietas specialiam skrydžiui lėktuvu (registracija piligrimu.centras@gmail.com ir tel. +370 686 15 225). Be to, priminė, jog visi piligrimai, nesvarbu, kokiais būdais jie keliautų, turi užsiregistruoti, kad gautų dalyvio kortelę ir galėtų lankytis Bazilikose bei popiežiaus audiencijoje (registracija čia >>).
Liepos 28–rugpjūčio 4 d. kartu su Kauno arkivyskupijos Jaunimo centru rengiama arkivyskupijos jaunimo piligrimystė į Jaunimo jubiliejų Romoje (registracija nuo gruodžio 10 d.). Be to, jauni žmonės kviečiami ir į Taizé brolių organizuojamą naujametinį susitikimą >>, kuris šiemet vyks Taline.
Arkivyskupas K. Kėvalas pristatė kunigams LVK nacionalinį atstovą Jubiliejui organizuoti kunigą Artūrą Kazlauską, taip pat naują Jubiliejinių metų pasiūlymą – jau nuo pirmojo Advento sekmadienio visose šv. Mišiose (po Komunijos maldos) melstis už pašaukimus į kunigystę. Jubiliejaus piligrimai bus ir tie, kurie Jubiliejiniais metais aplankys 11 šventovių Lietuvoje, tarp jų – Kauno arkikatedrą baziliką, Kristaus Prisikėlimo baziliką bei Šiluvos Švč. Mergelės Marijos Gimimo baziliką.
Leidybos naujienose – kardinolo J. Ratzingerio (popiežiaus Benedikto XVI) tekstai
Susirinkimo svečias, „Vox Altera“ leidyklos vadovas Gediminas Žukas, pristatė naują knygą – „Tikėjimas ir politika“. G. Žukas, vertėjas bei ilgametis katalikiškos žiniasklaidos bendradarbis, atkreipė dėmesį, jog tai jau septintoji knyga, skaitytojui pateikianti įvairių laikotarpių kardinolo J. Ratzingerio, vėliau tapusio popiežiumi Benediktu XVI, tekstus. Knyga, pasak leidėjo, labai aktuali šiandien, nes, pavyzdžiui, kalba apie žmogaus teises ir jų šaltinį krikščionybę; tai straipsniai apie Europą, jos vakarietiškas vertybes, kas yra tikrieji Europos pagrindai. Knyga padeda susiorientuoti dabartinėje sumaištyje, atrasti pagrindimų, samprotavimų. Ketinama tęsti tokių knygų seriją.
„Benediktas XVI davė medžiagos pamąstymui, kalbėjimui, kai dabartiniai procesai buvo dar tik prasidėję. Jis pakvietė domėtis, neapleisti mąstymo, rasti argumentų diskusijoms, kalbėjimui su žmonėmis, kurių mąstymas kartais atrodo tarsi iš būtų iš kitos planetos“, – sakė arkivyskupas Kęstutis Kėvalas, paragindamas pasidomėti šių knygų serija.
Saleziečių leidybinius projektus kunigams pristatė kunigas Massimo Bianco SDB.
Pagilinti Biblijos pažinimo kitų metų sausio 28–30 d. kunigai kviečiami į Vilniaus Šv. Juozapo kunigų seminarijos rengiamą kursą.
Kitos sielovados aktualijos
Kauno arkivyskupijos Katechetikos centro darbuotojai pristatė įgyvendinamą besirengiančiųjų Sutvirtinimui registracijos sistemą, kuri tęsis per penkis etapus – nuo pirminės dalyvių registracijos iki Sutvirtinimo kortelių išdavimo, tapdama pagalba parapijų klebonams.
Užpildytų internetiniu būdu taip pat laukiama ir parapijų sielovadinių bei finansinių ataskaitų. Be to, klebonai paprašyti pasirūpinti savo bažnyčių skelbimų lentomis (išorėje ir viduje) bei artėjančių kalėdinių pamaldų tvarkaraščiais visose arkivyskupijos parapijose.
Vis dar prašoma atsiliepti parapijų bendruomenes ir žmones, galinčius paliudyti apie tarnavimą Bažnyčioje sovietmečiu bei pirmaisiais Nepriklausomybės dešimtmečiais. Artėjant Kauno arkivyskupijos 100-mečiui tai bus brangi dovana, kurią perduosime ateities kartoms (skaityti plačiau >>).
Kunigų susirinkimas užbaigtas dviem ypač džiugiomis naujienomis. Gruodžio 26 d. 12 val. Kauno arkikatedroje vyks kunigystės šventimai. O paskutiniame 2024 m. susirinkime (gruodžio 18 dieną) laukiama garbaus svečio – apaštalinio nuncijaus Baltijos kraštuose arkivyskupo Georgo Gänsweino, kuris pirmą kartą susitiks su arkivyskupijos kunigais.
Kauno arkivyskupijos Informacijos tarnyba