Upninkų Šv. arkangelo Mykolo parapija

55481 Jonavos r.
Tel. (349) 54842; mob. +370 684 47 470

Dvasininkai

Klebonas – kun. dek. Virginijus Birjotas (Jonavos Šv. apaštalo Jokūbo)

Kviečiame į pamaldas
  • Šv. MIŠIOS
    Šeštadieniais 12 val. (jei užsakyta)
    Sekmadieniais 12.30 val.
Atlaidai

Šv. Jurgio – balandžio 23 d. (keliama į artimiausią sekmadienį)
Švenčiausiosios Jėzaus Širdies – keliama į trečiąjį sekmadienį po Sekminių
Šv. arkangelo Mykolo – rugsėjo 29 d. (keliama į artimiausią sekmadienį).

Parapijos teritorija
Pagal Kauno arkivyskupo metropolito Sigito Tamkevičiaus 2008 m. vasario 4 d. dekretą Nr. 46.

Gyvenvietės ir kaimai: Upninkai, Apeikiškiai, Aukštakaimis, Bajoriškiai, Dagilioniai, Dubiai, Kunigiškiai, Medinai, Sergiejevka, Šakiai, Upninkėliai, Užupės, Vareikiai.

Upninkų Šv. arkangelo Mykolo parapija ribojasi su Jonavos Šv. apaštalo Jokūbo ir Veprių parapijomis bei Kaišiadorių vyskupija.

Bendruomenė

Dėkojame už Jūsų aukas ir paramą:

Pavadinimas Upninkų Šv. arkangelo Mykolo parapija
Adresas Paupio g. 1, Upninkų k., Jonavos r.
Juridinio asmens kodas 191255766
Bankas AB „Swedbank“
A. s. LT557300010123102154

Apie bažnyčią ir parapiją
Upninkų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia yra Jonavos rajone, Upninkų kaime, Šventosios upė kairiajame krante. Akmenų mūro. Įrengta 1845 m., turi klasicizmo bruožų. (plg. LKB žinynas, „Pradai“, 1993, p. 224)

Bažnyčia yra Upninkų bažnytkaimyje, kairiajame Šventosios upės krante, apie 12 km nuo jos žiočių (pats Upninkų kaimas yra tarsi saloje, nes iš trijų pusių jį supa upės: Širvinta, Šventoji ir Neris). Iki šių dienų Upninkuose bažnyčių buvo kelios: pirmoji bažnyčia buvo pastatyta 1477 m. Radvilos Astiko ir 1650 m. atgaivinta, nauja katalikų bažnyčia pastatyta 1717 m., bet 1750 m. perkelta į kitą vietą. XVIII a. ten veikė parapinė mokykla. 1806 m. tuometinė bažnyčia sudegė ir laikina bažnyčia buvo įrengta mūrinėje dvaro koplyčioje. Po 1828 m. buvo pastatyta medinė bažnyčia, tačiau ir ji sudegė 1842 m.

Dabartinė bažnyčia buvo įrengta akmenų mūro dvaro grūdų sandėlyje, 1844–1845 m., o 1859 m. pašventinta. 1863 m. leista atvykstantiems kunigams retkarčiais laikyti pamaldas. Iš pradžių pamaldos būdavo laikomos bažnyčios rūsyje, kuris anksčiau buvo naudojamas kaip dvaro ledainė. Upninkų dvaro savininkas liuteronas Bulmeringas 1864 m. prašė valdžios bažnyčią uždaryti, o pastatą grąžinti dvarui, tačiau prašymas buvo atmestas.

Dabartinės bažnyčios formą sudaro ne tik buvusios originalios sienos, bet ir klebonų bei parapijiečių pastangomis pristatytos šoninės navos. Bažnyčia 1907–1911 m. buvo suremontuota, 1912 m. paskirtas kunigas. Klebono rūpesčiu 1915 m. atkurta mokykla. Joje pamokos vyko lietuvių kalba (dėstė klebonas ir dar vienas mokytojas). Klebonas Antanas Gaslauskas su vargonininku apie 1917 m. suorganizavo pavasarininkų kuopą, chorą. 1935 m. bažnyčia buvo sutvarkyta tiek iš lauko, tiek iš vidaus, uždengtas skardinis stogas. Antrojo pasaulinio karo pradžioje atliktas kapitalinis vargonų remontas. Vėlesniais karo metais, kuomet karo frontas ėjo per Upninkus, papildomi statiniai sudegė, o pati bažnyčia buvo suniokota ir gerokai apdaužyta (į bažnyčią pataikė keletas tanko patrankos sviedinių), sugadinti vargonai, nuplėšta bažnyčios stogo dalis, apvogta. Nuo to laiko bažnyčia buvo kelis kartus minimaliai remontuota pačių klebonų jėgomis ir iniciatyva (Upninkų klebono (1941–1945 m.) Prano Tumino tekstas).

Bažnyčioje yra trys altoriai. Didžiajame, barokiškai perkrautame, yra šv. arkangelo Mykolo paveikslas, tapytas drobėje aliejumi. Yra išlikę XIX a. medinių skulptūrų, senojo tipo vargonai, 1665 m. žalvarinis varpas, XIX a. pab. geležinis ornamentuotas kryžius. Bažnyčią juosia akmenų mūro tvora. Šalia bažnyčios stovi medinė varpinė.

Šiuo metu Upninkų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje vyksta ne tik pamaldos, bet ir visoje Lietuvoje garsūs Šv. arkangelo Mykolo atlaidai. Vasaros metu bažnyčią dažnai lanko aktyvų poilsį propaguojantys turistai: visų trijų upių – Šventosios, Neries ir Širvintos – vagos yra dažnai pasirenkamos baidarininkų. Be to, Upninkų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia yra vienintelė vieta Upninkų kaime, per kurią Bažnyčia vykdo pasiuntinystę.