Nuotraukos – Vaidos Spangelevičiūtės-Kneižienės
Vasario 19 d. Kauno arkivyskupijos dvasininkai susitiko ugdymo konferencijoje. Padėkodamas kurijoje susirinkusiems broliams, arkivyskupas Kęstutis Kėvalas atkreipė dėmesį, jog šie susitikimai skirti ugdymui, informacijos sklaidai ir tarpusavio bendrystei sustiprinti.
Buvo pasveikintas kunigas Šarūnas Petrauskas jubiliejinio gimtadienio proga, o ir pačiam arkivyskupui Kęstučiui buvo skirti kunigų plojimai – tądien sukako penkeri metai, kai Šventasis Tėvas Pranciškus vyskupą Kęstutį Kėvalą paskyrė Kauno arkivyskupu.
Arkivyskupas pasveikino naujas pajėgas kunigystėje: Kauno Šv. Gertrūdos (marijonų) rektorate, iškeliavus pas Viešpatį t. Kęstučiui Kazimierui Briliui MIC, nuolatinai pradeda tarnauti kunigas Stanislovas Puidokas MIC bei marijonas misionierius iš Lenkijos kunigas Andrzej Gowkielewicz, dirbęs ir tokiose šalyse, kaip Didžioji Britanija, Vietnamas.
Svečiuose – kunigas dr. Mozė Mitkevičius ir naujausios Biblijos studijų įžvalgos
Pristatydamas konferencijos svečią kunigą dr. Mozę Mitkevičių (Vilniaus arkivyskupija), arkivyskupas K. Kėvalas atkreipė dėmesį į naujas Biblijos įžvalgas, kurias kun. Mozė, studijavęs bene pačią sudėtingiausią, daugiausia kantrybės reikalaujančią teologijos sritį, parveža į Lietuvą, dėsto universitetuose, seminarijoje.
Su vienu iš autoritetingiausių Biblijos ekspertų jos tyrinėjimo komandoje Lietuvoje arkivyskupijos kunigai jau buvo susitikę vasaros kursuose bei Vilniaus Šv. Juozapo seminarijos organizuotoje Biblijos žinių pagilinimo programoje. Kun. Mozė taip pat dalyvavo praeitų metų Miesto misijų savaitės susitikime su kauniečiais (kavinėje).
Svečias pristatė kelis Jėzaus palyginimus, o su tuo – ir naujausią teologinį žvilgsnį, pasidalijo su kunigais noru ir užsidegimu parodyti Šventojo Rašto tekstų grožį ir neišsemiamumą.
Neretai, pasak pranešėjo, kalbėdamas jis mato degančias žmonių akis. Tačiau tarp brolių kunigų jaučiamas pripratimas prie Bažnyčios tėvų interpretacijų apie Šventąjį Raštą. Jos geros ir tebegalioja. Tačiau prieš 50 metų Bažnyčioje pradėtos Biblijos studijos (popiežiaus Leono XIII), o jos plėtojamos pasitelkiant platų kitų mokslų, tradicijų, kultūrų kontekstą– tai daugybė instrumentų, kurie šiandien į Biblijos tekstus padeda pažvelgti kitaip, naujai.
Jėzaus palyginimai: jei nestebina, skaitykime iš naujo
Kun. Mozė Mitkevičius pasirinko kalbėti Jėzaus palyginimų apie Dangaus karalystę tema (apie tai bus ir naujoji jo knyga, kurią tikimasi išleisti šiemet). Ragino pažvelgti, kaip Jėzus kalbėjo Jį supusioms minioms, kurios neturėjo jokio teologinio pasirengimo, klausėsi Jo kaip išmintingo rabino.
O Jėzus visai paprastai skelbė Dievo karalystę, kuri nėra tik rojuje. Ši karalystė – tai Jis pats. Jėzaus buvimas tarp žmonių buvo Dievo karalystė. Jos nuotaika galima gyventi jau čia ir dabar. Dangaus karalystė nėra žemiškoji, kurioje siekiame solidarumo, bendrojo gėrio, bet kur kas daugiau. Kitaip manydami, pasak kunigo biblisto, priverčiame Dievą tapti žmogaus logikos įkaitu.
„Jėzaus palyginimai turi stebinti. Jei nestebina – skaitykime dar ir dar kartą“, – patarė kun. Mozė, atkreipdamas dėmesį, kaip Jėzus stebindavo aplink jį besirenkančius žmones – jo kalbėjimas tiesiog „rovė jiems stogą“. Žmonės paskui su nuostaba eidavo ir visiems pasakodavo. Taip Dangaus karalystės geroji naujiena sklido tarp žmonių žodine forma ir tik vėliau buvo užrašyta.
Skaitant nauju žvilgsniu
Mums įprasti Jėzaus palyginimų suvokimai šių laikų kunigo biblisto pristatyme, atrodė, vertėsi aukštyn kojomis, skleidėsi naujomis, netikėtomis įžvalgomis (pranešėjas sakė besiremiantis ir naujausiomis 2020–2022 m. Biblijos studijų knygomis).
Pavyzdžiui, viename iš palyginimų – Evangelisto Luko pasakojime apie fariziejaus ir muitininko maldas (18, 9–14) mums patrauklus atrodo iš tautiečių plėšimo praturtėjęs muitininkas ir jo malda. Bet ar būtinai smerkti fariziejų? Jo malda, kaip pastebėta, irgi be galo graži. Tai teisus žmogus, dėkojantis Dievui, kad jis gali tobulai laikytis Toros.
„Esame kviečiami būti ne muitininkais, kurie mušasi į krūtinę, bet fariziejais, kurie daro daugiau, negu kad mušasi į krūtinę: išpildo įstatymą ir savo gyvenimui dar sukuria pridėtinę vertę – tampa šventi ir to šventumo dėka pridengia kitų stoką. Taip panašiai veikia mūsų maldos, pvz., už mirusiuosius“, – sakė kun. Mozė, pabrėždamas, jog Dangaus karalystė reiškia trokšti padaryti kai ką daugiau, ne tik tiek, kiek priklauso, pasitarnauti tiems, kurie stokoja.
Palyginimą apie Gailestingąjį samarietį (Lk 10, 25–37), be kita, lydėjo svečio komentaras: viską darome, kad laimėtume amžinybę, tačiau ar atradome Prisikėlusį Kristų ir su Juo esame čia ir dabar? Žmonės šiandien negalvoja apie amžinybę, jie galvoja, kaip gyventi dabar.
Taip pat buvo aptarti palyginimai apie beširdį tarną (Mt 18 skyrius) bei apie dešimt mergaičių (Mt 25, 1–12). O jų įžvalgas kun. Mozė užbaigė sakydamas, jog Jėzaus palyginimai nėra katekizmo tiesos. Tai Dievo Dvasios tekstai, skirti kiekvienam žmogui, kad būtų patraukti Jo tiesos. Svarbu į Jėzaus palyginimus žiūrėti ir žmogiškuoju, ir kristologiniu, ir ekleziologiniu žvilgsniu. Šiandien žmones pirmiausia patraukia žmogiškumas. Tai ir yra Šventasis Raštas. Tai yra Dievo karalystė.
Geroji naujiena pirmiau nei teisingumas
Konferencijoje kun. M. Mitkevičius atsakė į gausius klausimus, padiskutavo (pvz., dėl pragaro sampratos, į kurią svečias atsakė: „Palikime tai Dievui. Tai Jo galvos skausmas.“)
Pranešėjas kvietė kunigus būti ne teisingumo atstovais, bet skelbti Gerąją naujieną, kuri keičia žmonių gyvenimą ne baimės, bet atrasto santykio pagrindu. Skirtingai kalbėtis su jaunais ir vyresniais, su tikinčiais ir netikinčiais. Žiūrėti, kaip Jėzus, kuris rūpinosi visus patraukti prie Dievo.
Svečias patarė žvelgti į Šventąjį Raštą per klausimų, o ne teiginių, neretai primityvių, prizmę. Nebijoti pasakyti žmonėms: kol kas nežinau. Priimti iššūkį – kalbėti ne tai, ką girdėjau seminarijoje, bet kaip yra šiandien, kuo aš esu gyvas.
Einamieji sielovados klausimai
Pabaigoje buvo aptartos arkivyskupijos augziliaro vyskupo Sauliaus Bužausko pristatytos sielovados aktualijos: pasirengimas Lietuvos jubiliejinei piligrimystei, pašaukimų savaitgalis vaikinams >> kviečiant dalytis žinia bendruomenėse, kunigų rekolekcijos, privalomos kartą per metus, ir kiti klausimai.
Kitas kunigų susirinkimas kovo 18 dieną (antradienį).