LSMU Kauno klinikų piligrimai Ligonių ir sveikatos darbuotojų jubiliejuje Romoje (2025 04 05–06)
Paskelbta: 2025-04-08 19:57:53

Nuotraukos – piligrimų

Balandžio 5–6 d. Romoje vyko 2025 m. Jubiliejui skirtas ligonių ir sveikatos darbuotojų susitikimas. Jame dalyvavo per 20000 dalyvių iš 90-ies pasaulio šalių. Tarp jų buvo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų bendruomenės nariai – Aprūpinimo ir socialinių paslaugų skyriaus vadovė Ingrida Kėvalienė, to paties skyriaus darbuotoja Marytė Valinčienė ir Kardiologijos klinikos darbuotoja Danutė Baleikienė, lydimos dvasinės asistentės Svetlanos Adler-Mikulėnienės ir kapeliono kunigo dr. Nerijaus Pipiro.

Balandžio 4 dieną, penktadienį, piligrimai praėjo pro Šv. Petro bazilikos šventąsias duris, nešdamiesi širdyse visus LSMU  Kauno klinikų bendruomenės narius ir ligonius. Pradėdamas Kryžiaus kelią link šventųjų durų, kun. N. Pipiras kvietė nepaliauti nešti viltį visur, o šventųjų, kurių relikvijas gerbiame, prašyti užtarimo.

Vėliau piligrimai lankėsi Popiežiškojoje Šv. Kazimiero lietuvių kolegijoje, kur juos svetingai sutiko jos rektorius kunigas Audrius Arštikaitis. Jis vaizdingai papasakojo apie kolegijos istoriją, vedė trumpą ekskursiją. Kolegijos koplyčioje kun. N. Pipiras aukojo Šv. Mišias. Homilijos metu kunigas kvietė nebijoti pasitikėti Dievu, Jo ieškoti, iš Jo semtis jėgų ir net tapti keistiems kaip Jis.

Šeštadienį daugybė renginių vyko įvairiose Romos miesto aikštėse. Popiežiškajame Šv. Kryžiaus universitete visą dieną vyko dvasinės sveikatos specialistų konferencija ir simpoziumas „Hospisas=Viltis“, skirti sveikatos darbuotojams. Jo metu iš įvairių perspektyvų analizuota žmogaus kančios problema, akcentuota holistinio požiūrio į žmogų, kaip į asmenį, svarba, kalbėta apie dvasinę pagalbą ligoniams, jų artimiesiems, pastoracinį darbą su personalu. Tai itin aktualios ir reikalingos temos. Romos miesto aikštėse vyko ir daugybė kitų renginių: susitikimų serija iš ciklo „Pokalbiai su miestu“, kuriuose dalyvavo įvairių organizacijų ir medicinos fakultetų bendruomenių atstovai. Ispanijos aikštėje vykusiame susitikime „Dovanos ir solidarumo vertė“ kalbėjo pagrindinis Jubiliejaus renginių koordinatorius arkivyskupas Rino Fisichella, Italijos sveikatos apsaugos ministerijos vadovas Orazio Schillaci ir kiti.

Lietuvos atstovai taip pat aplankė Vatikano radijo lietuviškų laidų redakciją, apžiūrėjo Ospedale di Sancto Spirito in Sassia ligoninę. Ši ligoninė – seniausia iki šiol veikianti ligoninė Europoje. Pastatas pastatytas 727 m. ir buvo skirtas priimti piligrimams, atvykusiems į Romą aplankyti šv. Petro kapo. XIII amžiuje popiežius Inokentas III čia įkūrė ligoninę. Joje buvo įrengtas ir pirmasis Gyvybės langelis. Šioje ligoninėje beveik tris dešimtmečius darbavosi uolus ligonių apaštalas šventasis Kamilis Lelietis, padėjęs pamatus ligonių slaugai ir paliatyviajai pagalbai bei žinomas kaip slaugytojų globėjas.

Vakarop piligrimai iš Lietuvos praėjo pro Švč. Mergelės Marijos didžiosios bazilikos šventąsias duris, stabtelėjo maldai prie garsiosios Salus Populi Romani ikonos. Vėliau netoli esančioje Švenčiausiosios Mergelės Marijos Nepaliaujamos Pagalbos bažnyčioje kun. N. Pipiras aukojo Šv. Mišias. Homilijoje kunigas kvietė net ir atliekant savo kasdienes pareigas kaskart atsakyti į klausimą, kas man yra Jėzus, ir būtent Jį liudyti visose gyvenimo situacijose. Po Šv. Mišių piligrimai dar aplankė ir Šv. Marijos Magdalietės baziliką, meldėsi prie jau minėto šventojo Kamilio Leliečio palaikų, dalyvavo bazilikoje ir aikštėje prie jos vykusiuose renginiuose.

Be abejo, pagrindinė piligrimystės diena – sekmadienis. Į Šv. Mišias Šv. Petro aikštėje susirinko tūkstančiai piligrimų iš viso pasaulio. Eucharistijai vadovavo Evangelizacijos dikasterijos proprefektas arkivyskupas Rino Fisichella, koncelebravo kardinolai, vyskupai, keli šimtai kunigų iš įvairių šalių, tame tarpe ir Kauno klinikų kapelionas kun. N. Pipiras. Arkivyskupas R. Fisichella perskaitė iš anksto parengtą popiežiaus Pranciškaus homilijos tekstą.

Pasak popiežiaus Pranciškaus, liga yra vienas sunkiausių gyvenimo išmėgimų, per kurį pajuntame, kokie esame trapūs. Dėl ligos žmogus gali jaustis netekęs vilties. Tačiau taip nėra. Net ir tokiomis akimirkomis Dievas nepalieka mūsų vienų, ir, jei pasitikime Juo, būtent ten, kur mūsų jėgos silpsta, galime patirti Jo artumo paguodą. Čia, pasak popiežiaus Pranciškaus, tie, kurie rūpinasi pacientais, ypač silpniausiais, gali atnaujinti ir savo gyvenimą, pripildydami jį taip reikalingos vilties. Kančios patirtis, jos artumo išgyvenimas moko mylėti ir būti mylimi, pasitikėti tuo, kas dar mūsų laukia. Popiežius homilijoje linkėjo neišstumti iš savo gyvenimo tų, kurie yra silpni ir pažeidžiami, neapsimetinėti, kad nematome skausmo savo aplinkoje, bet verčiau skausmą paversti galimybe augti visiems kartu, puoselėjant viltį ir meilę, kuria Dievas apdovanojo mūsų širdis.

Šv. Mišių pabaigoje kiek netikėtai Šv. Petro aikštėje pasirodė ir pats popiežius Pranciškus.

Girdėti nors ir silpną popiežiaus balsą ir jo kvietimą melstis už kenčiančius bei tuos, kurie stengiasi sumažinti kančią, – gydytojus ir medicinos darbuotojus, buvo didžiausias Jubiliejaus padrąsinimas ir neįkainojama bendrystės patirtis. Tuomet, kai stengiamasi visą pasaulį įsprausti į virtualios realybės rėmus, popiežius Pranciškus, nepaisydamas ligos paženklinto, vis labiau silpstančio kūno, renkasi būti kartu su ligoniais ir sveikatos darbuotojais, švęsti ir savo – sergančiojo – jubiliejų. Šis faktas – konkrečiai paliudyta žinia, įnešanti prasmės ir naują žvilgsnį į žmogaus slėpinį ir kilnumą: atrodo, kad nuo tų paprastų, silpstančio popiežiaus balso ištartų žodžių apie nenuviliančią viltį reikia pradėti visą gydymo tarnystę. Tai yra atskaitos taškas ir, ko gero, pagrindinis impulsas, kurį kiekvienas maldininkas turėjo galimybę parvežti į savo aplinką.

Sekmadienio pavakarę piligrimai iš Lietuvos dar aplankė paskutinę – ketvirtąją – Šv. apaštalo Pauliaus baziliką už miesto sienų. Eidami pro šventąsias duris, piligrimai dėkojo už šios kelionės metu gautąsias malones ir atsivėrusius naujus vilties horizontus.

LSMU Kauno klinikų dvasinė asistentė Svetlana Adler-Mikulėnienė 

bei kapelionas kunigas dr. Nerijus Pipiras

 

 

Ganytojo žodis

Krikščioniška viltis nėra tuščias optimizmas, bet tvirtas pasitikėjimas Dievo ištikimybe. Kad ir kaip tamsu būtų, Kristus jau laimėjo (iš 2025 m. Lietuvos jubiliejinės nacionalinės piligrimystės Romoje homilijos).

Arkivyskupo Kęstučio Kėvalo herbas
+ Kęstutis KĖVALAS

Liturginis kalendorius

Pamaldos

Šiluva

Kauno arkivyskupijos II sinodas

Parama

Svečių namai

Šv. Kazimiero knygynas Kaune