Arkivyskupijos muziejaus bažnytinis menas atgyja interaktyvioje parodoje (2019 12 20)
Paskelbta: 2019-12-18 19:28:06

 

Kauno arkivyskupijos muziejuje (M. Valančiaus g. 6) gruodžio 20 d. (penktadienį) 17 val. atidaroma meno paroda „REALYBĖ IŠSIPLEČIA“, lankytojus įtraukianti į senojo meno ir naujųjų medijų jungtį, leidžiančią į XVII–XX a. pirmos pusės muziejaus rinkinio vertybes pažvelgti kaip niekada iki šiol inovatyviai ir interaktyviai. Tokio pobūdžio paroda Lietuvoje atidaroma pirmą kartą. Atidaryme dalyvauja parodos sumanytojas Kauno arkivyskupijos muziejaus direktorius dr. Darius Žukauskas, parodos kuratorė ir muziejaus vyr. rinkinių saugotoja dr. Rima Valinčiūtė-Varnė ir animatorius Gasparas Aleksa.

Apie papildytos realybės galimybes dabar kalbama nemažai. Reiškinys ir jo galimybių plėtra aktuali, traukia šiandienos žmogaus, ypatingai jaunosios kartos, dėmesį. Siekdami didinti susidomėjimą sakraliniu kultūros paveldu, ieškojome būdų į jį žvelgti naujai, kitaip, aktualiai. Kauno arkivyskupijos muziejuje atidaromoje parodoje „REALYBĖ IŠSIPLEČIA“, pasitelkiant interaktyvią papildytos realybės funkciją, senosios dailės vertybės gali atgyti kiekvieno lankytojo išmaniajame įrenginyje. Kūrinių realybė išsiplečia vienu iš trijų būdų. Vieni kūriniai lankytojams atsiveria animuotais pavidalais, vizualine kalba išplėtojant juose įamžintus pasakojimus arba atkuriant prarastas detales, kiti parodo giluminius, tik rentgenografinių nuotraukų pagalba matomus tapybos sluoksnius, trečiąją grupę sudaro kūriniai, kurių būklę galime palyginti prieš ir po restauravimo.

Parodoje eksponuojami 32 Kauno arkivyskupijos muziejaus bažnytinio meno rinkinio kūriniai, datuojami XVII–XX a. I puse. Vos keli iš jų iki šiol buvo plačiau žinomi visuomenei – tai muziejaus vizitine kortele tapęs išskirtinės vertės renesanso paveikslas Apreiškimas (XVII a. I p.), įspūdingi barokiniai XVIII a. pradžios medžio reljefai Paskutinė vakarienė ir Šv. Ignaco Lojolos vizija. Tačiau didžiąją dalį parodos sudaro naujai restauruoti arba pirmą kartą parodoje viešai eksponuojami kūriniai, tarp kurių – restauratorių teigimu, itin reta, o mūsų šalies mastu – net unikalia stiklo karoliukų audimo technika nuaustas skydas – altoriaus antepediumas, sukurtas Prancūzijoje. Greičiausiai taip pat Prancūzijoje nutapytas Šv. Augustino gyvenimo ciklas (XIX a. pr.); žymaus baroko epochos skulptoriaus Tomo Podgaiskio skulptūra Prisikėlęs Kristus iš Šiluvos bazilikos bei Pranciškaus Smuglevičiaus mokyklai priskiriamas Šv. Apaštalo Pilypo atvaizdas. Įspūdingą paslaptį savyje vis dar slepia neatidengtas Nekaltojo Prasidėjimo Švč. Mergelės Marijos paveikslas. Taip pat sužinosite, kurių šventųjų atvaizdai yra bene vieninteliai Lietuvoje.

Senuosius kūrinius atgaivino animatorius Gasparas Aleksa, sukūręs eksponatų turinį individualiai atskleidžiančias vizualizacijas. Tapybos darbų rentgenogramas atliko „Meno kūrinių tyrimai“ restauratorius Rapolas Vedrickas. Kūrinius naujam gyvenimui prikėlė Lietuvos dailės muziejaus P. Gudyno restauravimo centro ir Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus restauratoriai.

Išplėstos realybės programos veikimo principas ypač intuityvus, todėl ja nesunkiai pasinaudos kiekvienas lankytojas, savo išmaniajame įrenginyje turintis nemokamą HP Reveal programėlę arba pasinaudojęs muziejaus išmaniaisiais įrenginiais.

Kūriniams pritaikytos papildytos realybės animacijos – tai nauja patirtis, suteikianti netikėtumo ir atradimo džiaugsmą. IŠPLĖSKITE SAVO REALYBĘ!

Kauno arkivyskupijos muziejaus informacija 

Ganytojo žodis

Gyvename laiku, pilnu iššūkių šeimos, gyvybės ir laisvės vertybėms. Tačiau žvelkime į šį laiką kaip naują galimybę parodyti Viešpaties mokslo grožį ir gylį. Juk jis žmogų gelbėja iš ideologijų, mitų ir totalitarizmo. Dėkoju už Jūsų kantrią ir nuoširdžią tarnystę nešant savo broliams ir seserims Gerosios Naujienos džiaugsmą

Arkivyskupo Kęstučio Kėvalo herbas
+ Kęstutis KĖVALAS

Liturginis kalendorius

Pamaldos

Kauno arkivyskupijos II sinodas

Šiluva

Parama

Svečių namai

Šv. Kazimiero knygynas Kaune