Nuotraukos – Juozo Kamensko
Kristus prisikėlė. Jis tikrai prisikėlė! – jau po savaitės sveikinsime vieni kitus sulaukusius šventų Velykų. Į šią krikščionių džiaugsmo kulminaciją keliausime nuo Verbų sekmadienio (kovo 24 d.) per visą Didžiąją savaitę, Kauno arkivyskupijoje, kaip ir visoje Bažnyčioje, pašvenčiamą didiesiems mūsų tikėjimo slėpiniams apmąstyti.
Trys didžios dienos – Didysis Velykų Tridienis – ketvirtadienis, penktadienis ir šeštadienis – kovo 28, 29, 30 d. – ir ypatinga jų liturgija – apie kainą, kuria esame išgelbėti amžinybei, apie atkuriamą džiaugsmą ir sugrąžinamą viltį šiandienai. Šventų Velykų, kovo 31-ąją, laukiame su tikėjimu, kad Prisikėlęs Kristus ir mūsų neramiam laikui naujai atskleis pergalingą savo ramybės ir taikos, tiesos ir meilės ženklą.
Kviečiame būti šios kelionės bendrakeleiviais dalyvaujant ir švenčiant Didžiojo tridienio ir Velykų liturgiją. Kauno arkikatedroje bazilikoje jai vadovaus arkivyskupas metropolitas Kęstutis Kėvalas. Pamaldų tvarkaraščiai arkikatedroje bei kitose Kauno bažnyčiose skelbiami čia >>). Kitų parapijų bažnyčiose apie pamaldas ieškokime informacijos jų svetainėse, FB paskyrose, raštinėse, skelbimų lentose.
Pamaldos iš arkikatedros bus taip pat transliuojamos arkivyskupijos YouTube bei feisbuko paskyroje, taip pat Delfi kanalais tiems, kas dėl įvairių priežasčių (darbo, ligų ar negalių) negalės apsilankyti bažnyčiose. Tačiau visi, kas gali, esame kviečiami susitikti gyvai, jau visiškai pamiršdami karantinų sąlygas ir tai, jog galbūt esame šiek tiek nutolę nuo tikėjimo praktikos. Visi esame laukiami! Visiems skirtas Velykų džiaugsmas!
Dalijamės ir kita džiugia naujiena, jog sulig artėjančiu velykiniu laiku vis labiau artėjame į dar vieną viltingą laiką – Jubiliejaus metus, pavadintus „Vilties piligrimai“. Juos Bažnyčioje švęsime 2025-aisiais – Jubiliejinių metų atidarymą dar šį pavasarį skelbs popiežius Pranciškus savo bule. Jubiliejų jau pristato svetainės – www.iubilaeum2025.va/en bei – lietuviškoji – jubiliejus2025.katalikai.lt.
----------
DIDŽIOJI SAVAITĖ IR VELYKŲ TRIDIENIS KAUNO ARKIKATEDROJE BAZILIKOJE
Kristaus Kančios – Verbų – sekmadienis, kovo 24 d.
12 val. iškilmėse laiminamos verbos ir einama procesija atmenant Kristaus iškilmingą įžengimą į Jeruzalę, kur bus nukryžiuotas mirčiai. Šiemetinėse Verbose Kančios istorija skelbiama iš Evangelijos pagal Morkų.
Didysis ketvirtadienis, kovo 28 d.
Krizmos – šventųjų aliejų bei šventosios Krizmos palaiminimo – šv. Mišios
10 val. Kauno arkikatedroje kartu su arkivyskupu apie 100 arkivyskupijos kunigų švenčia šv. Krizmos Mišias. Jose palaiminta šventąja krizma bei aliejais vėliau bus patepami priimantieji sakramentus (šventinamieji kunigai, krikštijamieji, sutvirtinamieji, ligoniai). Šią Eucharistijos ir Kunigystės sakramentų įsteigimo dieną dvasininkai atnaujina kunigystės pasižadėjimus.
Paskutinės vakarienės šv. Mišios
18 val., atmenant Jėzaus Paskutinę vakarienę su mokiniais savo kančios išvakarėse ir Jo patarnavimą, šv. Mišiose arkivyskupas nuplaus kojas 12-ai arkivyskupijos bendruomenei tarnaujančių vyrų bei moterų.
Didysis penktadienis, kovo 29 d.
Kristaus Kančios pamaldos
18 val. Kristaus Kančios pamaldose arkikatedroje skaitoma Pasija – Kančios istorija pagal Joną. Šių pamaldų rinkliava skiriama Šventosios Žemės krikščionims paremti. Šventajai Žemei, dabar sužeistai karo veiksmų, taip pat ir savo žemę ginančiai Ukrainai nepaliaujame melsti pagalbos, veiksmingų taikdarių.
Kryžiaus kelias
Didžiojo penktadienio vėlyvą vakarą arkikatedrą pasieks Kryžiaus kelio eisena, kuri 20 val. prasidės nuo Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčios. Prieš du dešimtmečius pradėtą tradiciją kasmet pratęsia Laisvės alėją ir Vilniaus gatvę užtvindanti kauniečių minia, sekanti paskui Išgelbėjimo ženklą – Kryžių. Procesija užbaigiama arkikatedroje palaiminimu Šventojo Kryžiaus relikvija.
Didysis šeštadienis, kovo 30 d.
Tyloje nuščiuvusioje šventovėje (be šv. Mišių, be vargonų nuo pat Didžiojo ketvirtadienio vakaro) budime prie Viešpaties kapo. Rytmetį arkikatedroje (kaip ir Didžiojo penktadienio ryte) dvasininkai – vyskupai, kunigai ir diakonai drauge su pašvęstojo gyvenimo vyrais bei moterimis meldžiasi Valandų liturgiją; paskui visą dieną klausoma išpažinčių.
VELYKNAKTIS
20 val. Kauno arkikatedroje prasidės Didžiojo tridienio viršūnė – Velyknakčio vigilija. Jos pradžia – Žiburių liturgijos dalis – prasideda Rotušės aikštėje, kur palaiminama nauja ugnis ir įžiebiama Velykų žvakė – Paschalas, simbolizuojanti patį Kristų. Po pasirengimo laiko (katechumenato, trukusio per Gavėnią) šią šventąją naktį būrys suaugusiųjų arkivyskupo bus pakrikštyti ir per Sutvirtinimo sakramentą priims Šventąją Dvasią.
ŠVENTŲ VELYKŲ SEKMADIENIS, kovo 31 d.
Kristaus Prisikėlimo Gerąją naujieną skelbs tradicinė Lietuvoje (ir Lenkijoje) velykinė procesija einant aplink šventovę tris kartus. Velykų ryto pamaldos Kauno arkikatedroje prasideda 8 val. Kitos šv. Mišios Velykų sekmadienį 10.30, 12, 13.30 ir 18 val. Antrąją Velykų dieną šv. Mišios – 8, 9, 10.30, 12 ir 18 val.
Su Didžiojo tridienio pamaldų liturgija, jų prasme kviečiame susipažinti maldynas.katalikai.lt >>